Webbiu

427 Milyon Kişinin Parolası Çalındı!

427 Milyon Kişinin Parolası Çalındı!

Evet, yanlış duymadınız! Toplamda 427 milyon kişinin parolası çalındı ve bu insanların hepsi veri gizliliğinden şuanda şüphe duyuyor. Myspace’in yapmış olduğu bir hata sonrasında kötü niyetli hackerlar aceleci bir şekilde davranıp 427 milyon kişinin parolasını ele geçirdi. İşte bu haber hakkında çok daha detaylı bilgiler!

427 Milyon Kişinin Parolası Nasıl ve Nereden Çalındı?

Olay tamamen Myspace’in yapmış olduğu hatadan kaynaklanıyor. Myspace kodlar arasında küçük bir hata yapıyor ve tüm kullanıcıların Myspace bilgilerinin çalınmasına neden oluyor. Toplamda 427 milyon kişinin parola çalınıyor aynı zamanda 300 milyon kişinin e posta adresi deşifre ediliyor. Kötü niyetli hackerların paylaştığı bir kaç e posta bilgisiyle görülen o ki hiç bir kullanıcı şifresini doğru bir şekilde kodlamamış. Yani bir çok Myspace kullanıcısı şifresini random bir şekilde oluşturmuş. Örneğin; ”2335234” gibi.

Şuanda kötü niyetli hackerların elinde bulunan bilgiler ne olacak? veya Myspace ne gibi önlem alacak bilinmiyor fakat Myspace veritabanında yer alan bilgilere bakılırsa Myspace tarafından kullanıcı bilgileri SHA-1 algoritmasıyla şifrelenmiş durumda. Günümüzün en eski şifreleme yöntemlerinden bir tanesi olan SHA-1’in kırılabilmesi ve yönetilebilmesi gerçekten çok kolay. Myspace’in bu konu hakkında bir duyuru, bir bilgi paylaşması beklenmekte. Bir an önce bünyelerinde bulundurdukları açıkları kapatmaları dileğiyle.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.