Webbiu

Bilgisayar Isınma Sorunu

Bilgisayar Isınma Sorunu

333

Bilgisayarlarda ki ısınma sorunu genellikle masaüstü bilgisayarlara nazaran dizüstü bilgisayarlarda yaşanıyor. Bilgisayarınızın günlük işleyişinde birkaç program açtığınızda yani bilgisayar beynine aşırı yüklendiğiniz de eğer bilgisayarınız kapanıyorsa ya da bilgisayarın anakart kısmına yani alt tarafına elinizi yakacak cinsten bir sıcaklık geliyorsa emin olun ki bilgisayarınızda ısınma sorunu vardır.

Notebook’lar yani laptoplar soğutma ihtiyacını alt tarafta ki boşluklardan hava alarak sağlamaktadır, bilgisayarınızı koyduğunuz zemin bunu engellememelidir. Bu yüzden bilgisayarınızı yün ve kumaş zeminlerden ziyade sert zeminlerde tutmalısınız.

Laptoplara özel tasarlanmış soğutucular sorununuz için size çözüm sağlayabilir. Bilgisayar soğutma ihtiyacını dışarıdan karşıladığı için, soğutucuların fan yardımıyla verdiği hava laptoplarınız için ideal bir sistemdir. Altında mazgal bulunmayan laptoplar için özel soğutucular bir çözüm değildir bunu unutmayın.

Bu iki çözüm sonucu eğer sorununuz halen devam ediyorsa emin olun bilgisayarınızı yaklaşık 3-4 aydır temizlemiyorsunuz demektir. Fanların dönerek dışarıdan hava aldığı için tozları da içine çekmektedir tabi bunun sonucunda yavaşlamasına neden olur bu yüzden düzenli olarak fanlarınızı ve diğer kısımlarını temizlemelisiniz.

Isınma sorununda bir diğer etkende anakartınıza sabitlenmiş ısıtıcı maşaların ve blokların macunlarının zamanla bitmesidir, bunun için gerekli yerlerdeki macunları da sık sık değiştirmelisiniz, eğer bu işten anlamam diyorsanız teknik bir desteğe başvurun.

Batarya kısımları da ısınmalara neden olmaktadır, bataryanın şişmesi ya da düzensiz şarj edilmesi ısınma da rol oynamaktadır, batarya sorunların da yenilenmeli ya da teknik bir destek alınmalıdır.

Bilgisayarlarda kullanılan programları iyi seçmelisiniz, makinanızın hacmini yani ram, ekran kartı gibi özelliklerini bilmelisiniz, kullandığınız programları indirirken ya da aldığınızda bilgisayar hacminizin kat kat üstündeyse kullanmanız tercih edilmez, ram ve ekran kartınız o programı açmak için aşırı bir güç sarf edecek ve kendini zorlayacaktır, buda ısınmasına neden olacaktır.

 

Webbiu

Webbiu sitesinin Ceosu ayrı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir, 2011’de ilk sitesini açtıktan sonra web site işlerine başlamıştır.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.