Webbiu

Bir Konuda Nasıl Farkındalık Yaratabiliriz?

Bir Konuda Nasıl Farkındalık Yaratabiliriz?

Birçoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biridir yaşadığımız anı ıskalamak. Sürekli geriye bakarak ilerlemek mümkün değildir ve aynı şeklide sürekli ileriyi düşünerek de içinde bulunduğumuz anın tadını çıkartmak mümkün değildir. Bazı düşüncelerden kurtulamazsak ve anın keyfini yaşayamazsak düşüncelerimizin esiri olmuşuz ve onların yönetimine girmişiz demektir.

Bazen kafamızda yarattığımız yargılarımız yüzünden objektifliğimizi kaybederiz. Farkındalığımızı kaybetmemiz anlamına gelen bu durum karşısında, yorumlamalarımız, algılarımız hatta analizlerimiz, normalden sapma gösterebilir.

Yargısız bir şekilde, içinde bulunduğumuz ana odaklaşabilmek, dikkati toplayarak anı yakalamaktır farkındalık. Şimdiki deneyimin bilincinde olma ve onu kabul etme durumu olan farkındalık, şu anda ne yaşıyorum sorusunu cevaplamak için, gözlem tekniğine dayanan zihinsel bir durumdur.

Farkındalık yaratabilmek için dikkat, kendi kendine, yargısız bir şekilde odaklanmalıdır. Düşünce, duygu ve bedensel duyumlar yargılanmadan, anlık yaşantının olağan ve geçici parçaları olarak izlenmelidir.

Farkındalık yaratmak için öncelikle kesin olarak dikkat toplanmalı, ardından da düşünce ve duygular reddedilmemeli, yargılanmamalı ve bastırılmaya çalışılmamalıdır. Olumlu ve olumsuz tüm yaşantılar kabul edilmeli ve serbest bırakılmalıdır. Objektiflik ve gerçeklikten uzaklaşmama çok önemlidir. Böylece üzüntü, endişe, öke gibi negatif duygulara karşı tolerans düzeyimizde artacaktır.

Farkındalık bir psikoterapi yöntemidir ve bu yöntem depresyon, panik atak, fobi, odsesyon ve stres gibi rahatsızlıklarda son derece etkilidir.

Bir konuda nasıl farkındalık yaratabiliriz ve bunun bize ne yararı olacaktır diye merak ediyorsanız ,özet olarak farkındalık bireyin kendini tanımasıdır. İç görü kazanması ve takıntılarından uzaklaşmasına sebep olan güçlü bir dinamiktir.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.