Webbiu

Domain Otoritesi Nedir?

Domain Otoritesi Nedir?190ac7d9de80265225381431a24a1725

Domain Otoritesi SEO için oldukça önemli bir olgudur. Domain Authority olarak adlandırılan bu terim SEO için önemli bir yapıtaşıdır ve Google sıralamalarına doğrudan olmasa da dolaylı bir şekilde etki etmektedir.

Google bildiğiniz gibi artık PageRank değerlerini güncellemeyi bıraktı. Daha doğrusu güncellense bile değerler değişmiyor ve biz bir sitenin güncel PageRank değerini ne yazık ki göremiyoruz. Güncellemeler hala devam ediyor olabilir ancak Google bunu artık bize bildirmiyor. Bunun temel sebebi ise yıllardır SEO çalışması yapan kişiler tarafından PageRank’in suiistimal edilmesidir. Yani sırf PageRank’i yüksek olan sitelerden link satın alma yoluyla Google sıralamalarında iyi yerlere gelebilen siteler mevcuttu. Google bu suiistimali yok etmek için PageRank değerlerini artık herkese açık şekilde güncellemiyor diyebiliriz.

PageRank güncellemelerini her ne kadar göremesek de domain otoritesini görmemiz mümkün ve PageRank yerine kullanılmaya başlanan bir kavramdır. Moz tarafından geliştirilen bu sistem de sıralamalara etki etmektedir. Google’la herhangi bir alakası olmayan bu sistemde domain 1 ve 100 arasında bir puan sisteminde değerlendirilmektedir. Bu sisteme göre bir sitenin domain otoritesiyüksekse daha üst sıralarda yer alabiliyor.

Domain otoritesi belirlenirken MozRank birçok özellikten faydalanmaktadır. Bunlar; domaine verilen link sayısı, alan adı yaşı ve alan adının kalan süresi, sitenize gelen linklerin kalitesi gibi birçok özellik domain otoritesini etkilemektedir.

Domain otoritesini arttırmak için yapılabilecek en önemli şey domain otoritesi yüksek site veya bloglardan karşılıksız link almaktır. Bu yöntemle domain otoritenizin yükseldiğini göreceksiniz. Tabii bu sitelerin domain yaşlarının yüksek ve kaliteli siteler olmaları gerekiyor. Ayrıca daha önceden ceza almamış ve spam yapmamış sitelerden link alınması gerekiyor. Bu şekilde link alınması domain otoritesini arttıracak ve sıralamalarda site veya blogunuza olumlu katkı sağlayacaktır.

Webbiu

Webbiu sitesinin Ceosu ayrı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir, 2011’de ilk sitesini açtıktan sonra web site işlerine başlamıştır.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.