Webbiu

En Genç Beş Girişimci

                                                     EN GENÇ BEŞ GİRİŞİMCİ

Hayatımızda iyi bir yere gelmek için sıkı çalışırız. Bu uğurda sosyal yaşantımızda olan birçok şeyden de vazgeçtiğimiz olur. Üniversiteyi bitirip gerekirse yüksek lisans, doktora yapıp daha iyi yerlere gelmek için sıkı çalışırız. Bu hayat maratonunda kimileri bizden önce harekete geçmiş ve istesek de istemesek de bizim önümüzde durmaktadırlar. Başkalarından daha farklı düşünme, toplumu anlama, eksikliklerini fark etme, risk alma ve bunun için bir girişimde bulunma ortak özelliklerinin çevresinde toplanan en genç beş girişimciye bakacağız.

  1. KEREM ÇATAY – AY YAPIMIN KURUCU

kerem-catay-ay-yapim-dizi-sektoru59282398

Listesinin ilk sırasında Türkiye’den bir genç girişimci kurmayı tercih ettim. Kerem Çatay, henüz Türkiye’de kriz hâkimken 25 yaşında krizi fırsata çevrilenlerden diyebileceğimiz kişilerdendir. 25 yaşında kurduğu Ay Yapım’la başarılı işlere imza atmıştır. İlk televizyon filmi olan “Çalıntı Ceset” her ne kadar yeterli beğeniyi toplayamasa da “Kadın İsterse” dizisiyle adını duyurmayı başardı. Daha sonrada Reşat Nuri Güntekin’in kitaplarından biri olan “Yaprak Dökümü” uyarlama diziyle başarı merdivenlerini hızla tırmandı. Televizyon dünyasında aldığı risklerin ve yaptığı yeniliklerin geri dönüşümünü iyi yönde toplamış ve artık sağlam kökleri olan bir yapım şirketinin sahibi olmayı başarmıştır.

 

  1. JACK DORSEY-TWİTTER VE SQUARE KURUCUSU

jack-dorsey118157625

Jack Dorsey, hepimizin kullandığı, adına Twitter dediğimiz ünlü kuşu kuran adamdır.2006 yılında Twitter’ı kurmuştur. Şu an halen Twitter’da Ceo ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Twitter’ın yanında aynı zamanda Square’ında kurucusu ve genel müdürüdür. Square, bir mobil ödeme şirketidir. MIT Technology Rewiev TR35’de 2008 yılında da otuz beş yaş altı en iyi otuz beş yenilikçilerden biri olarak seçilmiştir. Twitter’ın kurucu her ne kadar Facebook’un kurucusu kadar popüler olması iş dünyasında öne çıkan uygulamalarının yatırımcısı olan bir yazılımcıdır. Girişimciliği, yaptığı işler kadar kendisi de bir hayli övülesi görünümünü de göz ardı edemeyiz.

 

  1. NİCHOLAS WOODMAN – GoPro KURUCUSU
Nicholas "Nick" Woodman, founder and chief executive officer of GoPro, speaks during a Bloomberg West television interview in San Francisco, California, U.S., on Monday, Sept. 30, 2013. GoPro, maker of extreme sports cameras, launched the new GoPro Hero 3+ camera on Oct. 1. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg *** Local Caption *** Nick Woodman
Nicholas “Nick” Woodman, founder and chief executive officer of GoPro, speaks during a Bloomberg West television interview in San Francisco, California, U.S., on Monday, Sept. 30, 2013. GoPro, maker of extreme sports cameras, launched the new GoPro Hero 3+ camera on Oct. 1. Photographer: David Paul Morris/Bloomberg *** Local Caption *** Nick Woodman

California Üniversitesi’nde Görsel Sanatlar diploması aldı. Woodman ilk yatırım, girişim işi Retro oyun sitesiydi. Ancak bu işte başarısız oldu ve 4 Milyon Dolar, yatırımcıların parasını kaybetmesine neden oldu. Ancak Woodman bununla pes etmedi ve Amerika’nın hızla yükselen GoPro dijital şirketini kurdu. Hem zeki hem de biraz deli olan Woodman ilk işinin başarısızlığına kapılmadı ve başarıyı yakalamayı başardı.

 

  1. SEAN PARKER –NAPSTER’IN KURUCUSU

sean-n-parker53980859

Daha lisedeyken ileride başarılı işler gerçekleştireceğinin sinyallerini veriyordu. Zygna’nın Ceo’su için staj yapmaya başlamıştı. Web tarayıcıyı geliştirmesi ile Virgina eyaleti bilgisayar bilim fuarını kazanmıştır. Bu sayede CIA tarafından davet edilmiştir. Daha lise son sınıfı öğrencisiyken yıllık 80,000 dolardan fazla kazandığı bilinenler arasındadır. Parker yalnızca bunlarla sınırlı kalmamıştır. Daha sonra doysa paylaşım bilgisayar hizmeti olan Napster’i kurmuştur. Bundan sonra kurucu başkanı ve yatırımcısı olarak Facebook’a katılmıştır. Bunların yanında Plaxo, Causes, Airtime ‘ın kurucularından ve Spotify’in de yatırımcılarındandır.

  1. MARK ZUCKERBERG-FACEBOK KURUCUSU

mark-zuckerberg-headshot25140431

Mark Zuckerberg, diğer yazılımcı krallarından daha popüler olduğunu söyleyebiliriz. Facebook’un kurucusu olduğunu bilmeyen de yoktur. Facebook kurulum sürecinde yaşadıklarını anlatan, kendisini anlatan bir filmi bile vardır. Harvard Üniversitesi’nin yatakhanesinde Facebook’un temellerini atıyor ve Facebook’u daha da geliştirmek için okulu yarıda bırakmıştır. Kendisini en çok bilinen girişimci olarak da tanıtabiliriz.

 

Webbiu

Webbiu sitesinin Ceosu ayrı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir, 2011’de ilk sitesini açtıktan sonra web site işlerine başlamıştır.

1 comment

  • güzel bir başlık olmuş. bence liste biraz daha çoğaltılabilir. bu tarz haberler insanlarda çok olumlu etkiler bırakır. teşekkürler.

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.