Webbiu

Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin İpucları

Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin İpucları

hedefinizi-belirleyin

İyi bir hayat ve gelecek için, iyi bir iş sahibi olmamız gerektiğini biliyoruz? Bunun için çoğu klasik düşünce iyi bir eğitim kariyerinden sonra iş sahibi olmak. Üst kişilerden emir almaktan sıkılır çoğu insan, kendi işinin patronu olmak ister, ama büyük, bir o kadar da kolay sorumluluklar içermektedir.

Kendini Cesaretlendir ve Kendine Güven

Elinizde her ne kadar iyi bir iş için sermaye ve altyapı olsa da, cesaret ve güven olmadan yani temeli atmadan inşaata başlayamazsınız, ilk olarak yapacağınız iş için çevrenizde ki tepkilere kulak asmadan cesaretlenip, kendinize de güven duyarak iş hayatınız için ilk adımı atabilirsiniz.

Hedef

Kendi işimiz için ilk adımı attık, fakat bir amaç ve hedef olmadan yolun sonunu görmemiz imkansız. Kuracağınız iş hayatının amacını ve hedefini belirleyin. Bu yolda nasıl yürüyeceğim? Ben bu yolda emin adımlarla ilerleyeceğim.

Destek

Destek deyince aklımızda iki nokta belirlenmeli, psikolojik ve maddi destek. Kendi işiniz maddi bir kaynağınız ve altyapınız yoksa ilk önce Türkiye Cumhuriyeti’nin birçok resmi kurumları kendi işiniz için sizlere maddi destekler vermektedir. Maddi destekten sonra çevremizde ki ve ailemizde ki insanların olumsuz yorumlarına aldırmadan olumlu olanları seçip kendinizi tatmin etmelisiniz.

Çalışma Alanı

Home ofis tabanlı bir iş kurmak istiyorsanız ilk önce aile bireylerini etkilemeyecek bir şekilde düzenleme ve iş saatleri belirlemelisiniz, şirket tarzı bir iş için çalışma arkadaşlarının sorunsuz bir şekilde işlev göstermesi için rahat bir alana ve materyallere sahip olmalıdır.

İş Planı ve İşleyişi

Çevreniz de gözlemlediğiniz bazı iş platformlarının ne kadar maddi-manevi desteği almış, düzenli çalışma alanlarının sağlanmış olmasına rağmen batması ve iflas etmesi sizin gözünüzü korkutmasın. Kötü sonuçlanan işlerin en büyük nedeni yanlış planlamadır. Binanızın temeli her ne kadar sağlam olursa olsun kolonlarını sağlam yapmazsanız sonuç fiyasko. Bu nedenle kendi işinizin planını hazırlamanız çok önemlidir, neler yapacağınız, harcamalarınız, işveren maaşları, müşteri tutumları, hammadde bütçeleri, rakip kişiler hakkında incelemeler böyle bir kılavuz oluşturmalısınız.

 

Webbiu

Webbiu sitesinin Ceosu ayrı zamanda Genel Yayın Yönetmenidir, 2011’de ilk sitesini açtıktan sonra web site işlerine başlamıştır.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.